Nederlanders bezorgd over woningschade door klimaatverandering
Uit recent onderzoek van Motivaction, uitgevoerd in opdracht van a.s.r., blijkt dat zes op de tien Nederlanders zich zorgen maakt over klimaatgerelateerde schade aan hun woning. Met name stormschade door hevige wind (58%) en waterschade door neerslag, zoals zware regenval, hagel of sneeuw, baren zorgen. Daarentegen maken minder mensen zich druk over bliksemschade en funderingsschade door droogte.
Meer dan helft neemt geen actie tegen klimaatrisico’s
Opvallend is dat meer dan de helft van de ondervraagden (57%) nog geen maatregelen heeft genomen om deze risico's te verminderen en dit ook niet van plan is. Bijna een kwart (24%) overweegt op korte termijn actie te ondernemen, terwijl slechts 19% al stappen heeft gezet. Een gebrek aan kennis over mogelijke maatregelen en de perceptie dat de kans op schade gering is, zijn belangrijke redenen voor het uitblijven van actie.
Onwetendheid over woonhuisverzekeringen wijdverbreid
Daarnaast heerst er onduidelijkheid over de dekking van woonhuisverzekeringen. Hoewel schade aan zonnepanelen doorgaans is meeverzekerd, denkt 41% van de respondenten van niet. Tegelijkertijd gaat 51% er onterecht van uit dat overstromingen door zee of grote rivieren onder de dekking vallen.
Bewustwording en kennis van belang
Veel Nederlanders blijven afwachtend als het gaat om maatregelen tegen klimaatrisico’s, ondanks de groeiende zorgen. "Een woning is vaak het grootste particuliere bezit, en toch treffen veel mensen geen maatregelen om die goed te beschermen," zegt Frank van Wessel, adjunct-directeur schade particulier bij a.s.r. Hij wijst op het belang van kennis en bewustwording. Hoewel het nieuws dagelijks vol staat met berichten over klimaatverandering en -rampen, lijkt er een kloof te bestaan tussen zorgen en daadwerkelijke actie. Samen met adviseurs zet a.s.r. zich in om mensen beter voor te lichten over wat ze kunnen doen om hun woning te beschermen tegen de gevolgen van extreem weer.
Meer informatie over het onderzoek? Neem contact op met Henk Heinen.